15, 15.12.2025, 15:33
Вітаю Вас Гість | RSS

                                                               вчитель української мови і літератури Музика Анна Юріївна

СВІТ СЛОВА



Каталог файлів

Головна » Файли » Філологічна скарбничка

Щастя, де ти живеш?
[ Викачати з сервера (79.0 Kb) ] 07.10.2014, 15:15

Щастя, де ти живеш?

НЕСТАНДАРТНИЙ УРОК ІЗ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ 9 КЛАСУ

Мета: поглибити й систематизувати знання творчості Г.С. Сковороди; формувати й розвивати творче мислення, уяву, комунікативні навички, пам'ять, допитливість учнів; виховувати прагнення добра, справедливості, повагу до надбань  минулих поколінь, національно- патріотичні почуття.

Обладнання: портрет Г. С. Сковороди, виставка його творів, ілюстрації до них, тексти, підручник.

Тип уроку: урок-дослідження.

 На дошці — епігаф:

Щасливий той,

хто мав змогу знайти

щасливе життя.

Але щасливіший той,

хто вміє ним користуватись.

            Г. С. Сковорода

 ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

 Перевірка домашнього завдання.

Складання   асоціативного кола, пов'язаного з життєвим і творчим шляхом письменника.

Україна, XVIII ст.

Григорій Савич Сковорода

 (1722-1794 pp.).

Родина

Мати — Пелагея Сковорода.

Батько — Сава Сковорода.

Родина належала до малоземель­них, незаможних козаків.

Сковорода і музика

Григорій від природи мав чудовий голос і музичний хист. Вправно грав на сопілці, флейті, скрипці, гуслях, лірі, бандурі. Був солістом у церков­ному хорі. Одержав звання, реген­та (керівника хору). У Петербурзі написав кілька церковних пісень та світських романсів.

Творчість

  1. Збірка поезій «Сад божествен­них пісень».
  2. «Байки Харківські».
  3. Філософські твори  (трактати, притчі).

  4.   Афоризми.

Освіта

  • Початкову освіту здобув у місцевого дяка;
  • навчався у Чорнуській церковнопарафіяльній школі;
  • з  1738 р.  навчався в Києво-Могилянській академії;

— у Петербурзі, перебуваючи при  дворі, займається самоосвітою. 

Праця

  • З 1753 р. почав викладати поетику в Переяславському колегіумі;
  • у 1754р. став домашнім учителем сина поміщика Степана Томари в с Коврай на Переяславщині; 
  • 1759-1764 pp.— викладав поетику, синтаксис і грецьку мову в Харківському колегіумі;                      
  • з 1769 р.— останні 25 років —мандрівний учитель.

ІІІ. Мотивація навчання школярів

Оголошення теми, мети і завдань уроку.

Учитель. Сьогодні у нас урок-дослідження, на якому ми, вивчаю­чи творчість Григорія Савича Ско­вороди, спробуємо дати відповідь на запитання:

—    У чому полягає щастя людини?

Розібратися в цьому нам допомо­жуть експерти з питань філософії та літературознавства.

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

Учитель. Головними роздумами Г. Сковороди як творчої особистості були роздуми про щастя людини й шляхи його досягнення. Люди­на народжена для щастя, людина повинна бути щасливою. Але як цього досягнути? Григорій Сково­рода певен, що це внутрішнє дже­рело спокою, яке треба постійно очищувати. Щастя, на думку філо­софа, не за морями, не в царських палатах, а в наших думках, в нашо­му серці, в любові.

1.   Виразне читання уривку з «Алфавіту...» .

— У чому вихідна позиція філосо­фа?                                                   

 

 
 

—  До якого висновку підводить нас Г. Сковорода?

Довідка з теорії літератури.

Трактат   —   наукова   праця,   де докладно розглянуто якесь окреме питання чи проблему.

Притча — невелике оповідання, яке містить повчання в алегоричній формі.

Афоризм — коротке, лаконічне су­дження, яке в стислій формі міс­тить глибоку думку.

Довідка з філософії

Філософія в перекладі з грецької мови означає «любов до мудрості».

Філософія — це наука про найбільш загальні закони розвитку природи, людства та мислення. Усталена сис­тема поглядів, міркувань тощо.

Щастя — поняття моральної сві­домості, що позначає стан людини, який найбільше відповідає внут­рішній задоволеності повнотою та осмисленістю життя, здійсненням свого людського призначення. Щастя є чуттєво-емоційною фор­мою ідеалу.

2. Виразне читання поезії «Щастя, а де ти живеш?..» (Пісня 21-а).

Визначити тему поезії.

 

 
 

У цьому вірші двічі згадується сло­во «крин». Крин це польова лілея. Намалювати лілею і на її пелюстках записати цитати з даної поезії, які стосуються слова «щастя».

3.  Виразне-читання уривка з «Роз­мови п'яти подорожніх про істинне щастя в житті».

Запитання до учнів:

  • Що треба для того, щоб стати щасливим?
  • Що визначає гідність людини? (Не гроші, а чесне життя)
  • Поясніть вислів Г. Сковороди: «Людина — коваль свого життя».

Ситуативне завдання.

Уявіть, що ви берете участь у роз­мові п'яти подорожніх про істинне щастя в житті. Що таке істинне щастя, на вашу думку?

4.  Учитель. У «Байках Хар­ківських» значне місце посідає одне з важливих питань філософського вчення Сковороди —роздуми про людське щастя.
Щастя людини полягає не лише в природній праці, а й у щирій, безкорисливій дружбі.

Виразне читання байки «Собака і Вовк» (Байка 23).

  • Що не спроможне утвердити дружбу? (Рід, чин, багатство)
  • Що символізують поняття «собака» і «вовк»?

(Собака вірність, вовк—хитрість, заздрісність та підлабузництво.)

Виразне читання байки «Ворон і Чиж» (Байка 2).

— Чого вчить нас ця байка?

  • Що символізують поняття «ворон» і «чиж»? (Ворон — тупість, чиж — скромність)
  • Розшифруйте головоломку (чи­тати слід через певний інтер­вал).

Відповідь: «Не за обличчя судіть, а за серце».

Чи згодні ви з тим, що ці слова містять головну думку цієї байки?

Ситуативне завдання.

—Уявіть, що у вас відкрився дар — ви  почали  розуміти  мову  звірів

і птахів. Про що ви б хотіли у них дізнатися і чому?

V. Підсумок уроку

—     Отже, давайте визначимо, що означає щастя в розумінні Григорія Савича Сковороди. Прослухайте афоризм.

Шукаємо щастя по країнах, століт­тях, а воно скрізь і завжди з нами; як риба в воді, так і ми в ньому, і воно біля нас шукає нас самих. Нема його ніде від того, що воно скрізь. Воно схоже до сонячного сяйва — відхили лише вхід у душу свою.

Завдання для учнів. Намалювати серце, сонце, і на промінцях сон­ця записати, зробивши висновок із прочитаних творів Г. Сковороди, що ж таке щастя.

Щастя в розумінні Г. Сковороди

  • Це життя в красі і гармонії.
  • В «сродній» праці», яка прино­сить радість.
  • В   соціальній і національній волі.
  • В спорідненості душ і добро­чесності (в любові), в любові до природи.
  • У здоровій душі «щастя до маєт­ків не прив'язане».
  • Щастя — основна категорія етики.
  • В самовдосконаленні людини, в пізнанні своїх природних на­хилів.
  • У широкій, безкорисливій дружбі.

Учитель. Філософія Г. С. Сково­роди мала практичне спрямуван­ня. Вона вчила людей жити щас­ливо. Щастя це досягалося завдяки моральному самовдосконаленню, душевному спокою. Улюблена спра­ва — обов'язкова умова щастя.

Щастя, за Сковородою, і в любові до природи, бо, пізнаючи природу й себе в ній, людина переймається почуттями захоплення й радості від сприйняття прекрасного.

Щастя і в тому, щоб не бути без­діяльним, ніколи не перестава­ти вчитися, цікавитись науками, любити їх. Не може бути повного щастя без любові до рідного краю.

Тож шукаймо щастя на своїй землі, а не за морями!

  • Що допоміг вам з'ясувати сьо­годнішній урок?
  • Чи відкрили ви щось нове для себе, прочитавши твори Г. Сковороди?

 

VI. Оцінювання, цінування

VII. Домашнє завдання

Прочитати афоризми. Хрестоматія.

Вивчити 5 афоризмів напам'ять, вміти їх пояснити.

Література

  1. Алексюк А. М. Загальні методи навчання в школі. — К. 1981.
  2. Бажан М. П., Білодід І. К. Енцик­лопедія. УРЕ.- К., 1963.- Т.13.-С. 219-220.- 563 с
  3. Джерела пружно б'ють: Хрестоматія з української літератури для 9 кла­су / Уклав Борис Степанишин.— 3-є вид.- К.: Освіта, 2001.- 480 с
  4. Новий тлумачний словник української мови / Укл. І. О. Радченко.— Кам'янець-Подільский: ВПФ «Абетка», 2005.— 544 с
  5. Сковорода Г. Сад пісень. Вибрані твори.— К.: Веселка, 1968.— 198 с
  6. Сковорода Г. Творча спадщина: Посібник для 9 класу / Автор-укладач О. Д. Марченко.— Харків: Ранок, 2001.- 32 с
  7. Сучасний словник літературоз­навчих термінів / Автор-укладач М. Ф. Гетьманець.— Харків: Веста, 2003.- 160 с.
  8. Філософський словник / За ред. В. І. Шинкарука.— 2-е вид., перероб. і доп.— К.: Голов, ред. УРЕ, 1986.- 800 с.
  9. Форми навчання в школі: Книга для вчителя. — К., 1992.
  10. Шевцова Л. Активізація пізнаваль­ної діяльності учнів за допомогою ситуативних завдань // Дивослово. - 2001. - № 12. - С 43-45.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Філологічна скарбничка | Додав: Нюся
Переглядів: 849 | Завантажень: 43 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar

Меню сайту

Категорії розділу

Вхід на сайт

Пошук

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0