28, 28.06.2025, 03:55
Вітаю Вас Гість | RSS

                                                               вчитель української мови і літератури Музика Анна Юріївна

СВІТ СЛОВА



Каталог файлів

Головна » Файли » Філологічна скарбничка

Способи творення образів (На прикладі твору І. Котляревського "Наталка Полтавка")
[ Викачати з сервера (75.0 Kb) ] 07.10.2014, 18:29

Тема: Способи творення образів.

Мета: прослідкувати за допомогою чого творяться образи, які засоби мистецтва необхідні для формування вдалого образу;

розкрити зовнішню та внутрішню красу образу Наталки, використавши засоби музики та літератури;

виробляти вміння й навички характеризувати образи, аналізувати внутрішній світ героїв;

удосконалювати вміння працювати з текстом, формулювати власні думки щодо даної проблеми, робити висновки;

розвивати критичне мислення та креативність;

виховувати почуття гідності, людяності, уміння любити, любов та повагу до батьків.

Тип уроку: бінарний (українська література, музика).

Обладнання: портрет, плакат, аудіозаписи пісень, відеопроектор, тексти.

З цієї народної першоп’єси кожне нове

покоління черпає науку почуттів,моральні

взірці кохання, людської краси, благородства.

О.Гончар

« Наталка Полтавка» - світла незаймана

квітка народної поезії.

І.Карпенко-Карий

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

– Діти, уявіть, що кожного дня ви в банку отримуєте 86 400$. І витратити ці гроші можна тільки цього дня, переносити покупки ні в якому разі не можна. Що ви будете робити? Звісно, витрачати гроші!
У кожного з  вас є такий банк , і він називається « ЧАС» . Щодня  ви отримуєте 86 400 секунд, і  щовечора вони зникають. Даремно чи ні – все залежить тільки від вас. І мені хочеться, щоб  2 400 секунд, які ми проведемо разом, минули недаремно й торкнулися ваших сердець. Успіхів вам!!!

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

– На минулому уроці ми познайомились із шедевром української літератури п’єсою І. Котляревського «Наталка Полтавка». А зараз перевіримо, як ви засвоїли матеріал.

1).  Бліц-опитування

1.  «Золото не дівка!.. Крім того, що красива, розумна, моторна і до всякого діла дотепна, - яке у неї добре серце, як вона поважає матір свою; шанує всіх старших себе; яка трудяща, яка рукодільниця; себе і матір свою на світі держить» - говорить  про Наталку… (виборний).

2.  Прізвище возного… (Тетерваковський).

3. Прізвище виборного… (Макогоненко).

4.  Матір Наталки звали… (Горпиною Терпилихою).

5.  У мові Наталки часто зустрічаються… (прислів’я і приказки).

6.  Пісню «Ой під вишнею, під черешнею» співає… (виборний).

7.  В основу пісні возного «Всякому городу – нрав і права» був покладений вірш… (Григорія Сковороди).

8.  Скільки років Наталка і Петро були в розлуці… (4 роки).

9.  Возний і виборний будують своє щастя на ... (брехні, підкупах, використанні влади у власних інтересах).

10.  П’єса І. Котляревського «Наталка Полтавка» починається піснею …, яку співає… («Віють вітри, віють буйні», Наталка).

11.  І. Котляревський визначив жанр твору «Наталка Полтавка» як… (малоросійська   опера). Чому?

12.  Хто й коли написав оперу на текст славетної п’єси? ( 1890р., М. Лисенко).

13.  Коли і де вперше  була поставлена  «Наталка Полтавка»? За участю якого актора?  (1819р.  у Полтаві.  М. Щепкін).

14.   Яка тема п’єси?

(Зображення побутових суперечностей  українського села; кохання молодих людей,

на шляху до одруження яких стоїть соціальна та майнова нерівність).

15.  Конфлікт п’єси?

(Соціальні перешкоди на шляху одруження закоханих, майнова нерівність).

16.  У чому народність п’єси, на вашу думку?

(Перший драматичний твір,  написаний живою українською мовою; в п’єсі звучить   багато народних пісень; мова дійових осіб насичена прислів’ями та приказками; яскраво відтворено народні обряди; твір став візитною карткою всіх професійних театрів…)

Звучить пісня « А я дівчина Наталка…» (Діти мають вивести тему уроку; зрозуміти, чому в роботі саме над цим твором об»єдналося два предмети)

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

Мотивація навчальної діяльності учнів.

Слово вчителя літератури:

– Діти , ви  добре підготувалися до уроку.  Сьогодні ми  продовжуємо  працювати  над перлиною української класики – п’єсою «Наталка Полтавка». Наш урок незвичайний! Сьогодні ви зрозумієте, що у літератури й музики є свої способи творення образів. А твір «Наталка Полтавка ідеально підходить для аналізу з боку обох предметів.

Слово вчителя музики.

Тема уроку: Способи творення образів .

(Учні записують у зошит число та тему уроку).

«Метод проектування»

Мету ж нашого уроку, я сподіваюсь, ви можете спроектувати самостійно, давши   відповідь на питання:

З чим повинні ознайомитися?       

 – Як формує образи письменник і композитор.

Що будемо робити?                        

 –  Визначати  риси характеру персонажів, аналізувати внутрішній світ героїв, працювати з текстом, піснями.

Що маємо виховати в собі?    

 – Кращі риси людини: працьовитість,доброту, щирість, уміння любити,  милосердя.

– В основі сюжету п’єси лежить цілком життєва ситуація. В житті існує одвічна проблема щастя. Яким треба бути, як себе поводити, щоб  здобути  його? Сподіваюся, що п’єса, героїв якої ми будемо характеризувати, допоможе вам зрозуміти , що таке щастя, підкаже шлях до нього. Напевно, кожен із вас хоче бути щасливим!?

– А  що ж таке щастя, у вашому розумінні?

Складіть «Асоціативний кущ».

– Під час роботи на уроці прошу вас занотовувати основні пункти плану характеристики образу Наталки.

ІV. Основний зміст уроку.

  1. Вступне слово вчителя.

– Під розлогою вербою, що росте біля хати, стоїть струнка, чорнобрива дівчина з відрами через плече. Біля неї у шанобливій позі чоловік в одязі чиновника, аіз-за дерева виглядає якийсь дідуган. Вдалині – вишневі садки, луки,в’ється річка… Це опис одного з барельєфів на пам’ятнику І.П.Котляревському в Полтаві. Скульптор Л.В.Позен відтворив знаменитий факт в історії українського театру, бо саме таку картину побачив глядач в 1819 році на виставі «Наталка Полтавка».

Село Полтавської губернії. Тут живе наша героїня Наталка Полтавка, якій ми  присвячуємо  урок.

2. Бесіда з елементами аналізу.

УЧИТЕЛЬ. Де ж народилася Наталка, в якій сім’ї, хто її батьки? Як про це сказано в п’єсі?

УЧЕНЬ. Про це розповідає возному виборний, коли довідується, що той  хоче свататися до Наталки:

«Жили вони в Полтаві , і покійний Терпило жив був, то прийняв був до себе якогось сироту Петра за годованця. Він од Наталки старший був годів три або чотири. Наталка любилась з Петром, як брат із сестрою. НоТерпило, понадіявшись на своє багатство, зачав знакомитись не з рівнею; покинув промисел, розточив своє добро; вигнав Петра з дому; в бідності вмер, без куска хліба оставив дочку і жінку. У Терпила в городі на Мазурівці був двір – гарний, з рубленою хатою, коморою, льохом і садком. По смерті чоловіка Терпилиха все те продала, перейшла в наше село, купила собі хатку і тепер живе, як ви знаєте».

УЧИТЕЛЬ.  Як характеризують  Наталку  персонажі п’єси,  що  сама   вона говорить про себе?

УЧНІ.   Видно шляхи  полтавськії і славну Полтаву,

Пошануйте сиротину і не вводьте в славу.

Не багата  я і проста, та чесного роду,

Не стиджуся прясти, шити і носити воду.

УЧНІ. Виборний добре знає Наталку і так говорить про неї:

«Золото – не  дівка! Наградив бог Терпилиху дочкою. Окрім того, що красива, розумна, моторна і до всякого діла дотепна – яке   в неї добре серце, як вона поважає матір свою, шанує всіх старших за себе, яка трудяща. Яка рукодільниця, що й себе, і матір свою на світі держить. Всі матері приміром ставлять її своїм дочкам».

УЧНІ. Мати про Наталку говорить виборному:

«Хоч і не годиться своєї дочки вихваляти, та скажу вам, що вона   добра у мене дитина».

УЧИТЕЛЬ. Чотири  роки Наталка жде і не діждеться свого милого Петра.   Вірність Наталки переконлива. В цей час до неї сватається…

Та ви, втім, самі зараз побачите, хто ж сватається до Наталки ( інсценування уривка).

Сцена   зустрічі Наталки з возним.

Наталка з відрами, коромислом підходить (умовно ) до  річки.

(На екрані картина із зображенням річки. Звучить пісня «Віють вітри, віють буйні»).  Одяг Наталки – колишнє  дівоче українське вбрання.

Підходить возний. Одяг возного – картаті  штани, біла сорочка, жилет, картуз, джентльменська паличка (тросточка). Возний признається Наталці в коханні.

УЧИТЕЛЬ. А хто ще сватається до дівчини?

УЧНІ. У п’єсі  про це розповідає возний виборному:
«Однако ж я чув, що Наталці траплялись    женихи, і весьма    пристойні.Наприклад, Тахтаулівський дячок, чоловік, знаменитий басом своїм і дажезнаєть печерський лаврський напів; другий – волосний писар ізВосьмачок, молодець не убогий    і продолжавший службу свою безпорочно скоро год; третій – підканцелярист із суда по імені Скоробреха… і многіїдругії».

УЧИТЕЛЬ. Чому ж Наталка всім піднесла печеного гарбуза? Чому вона  не зважає на материні слова:

«Дяк Тахтаулівський чом не чоловік ? Він письменний, розумний і не без копійки.А волосний писар Скоробрещенко – чому  не люди?»

УЧНІ. Наталка – розумна  дівчина. Вона всім відмовляє, тому що дала слово Петру,  віддана йому.  На материні докори дівчина твердо і  з гідністю відповідає: «Лучче посивію дівкою, як піду за таких женихів. Нехай вони будуть розумні, багаті і письменніші од нашого возного, та коли серце не лежить до їх, і коли вони мені осоружні...»

УЧИТЕЛЬ. У цих словах  весь Наталчин кодекс життя: жити завелінням серця, ніякого компромісу із совістю. Серце не вважає – кого  раз полюбить,з тим і помирає.

Які погляди дівчини на сімейне життя?

УЧНІ. « Жити люб’язно і дружно, бути вірним до смерті і помагати одно одному. А  пан,    котрий жениться на простій дівці, чи буде їй щирим другом до смерті? Йому в голові й буде все роїтись, що він її вилучив з бідності, вивів у люди і що вона йому не рівня. Буде на неї дивитись ізпрезирством і обходитись ізнеповагою , у пана така жінка буде гірше наймички…Буде кріпачкою…»

УЧИТЕЛЬ. Постійні материні дорікання про їх убожество, про перебір  женихами надломлюють Наталку, і вона говорить покірно: «Не плачте, мамо! Я покорюсь вашій волі і для вас за першого жениха, вам угодного, піду заміж, перенесу своє горе, забуду Петра».

На що сподівається Наталка, чому вона йде на такий крок? Як про це сказано у творі?

УЧНІ. « Трудно, мамо, викинути Петра з голови, а ще трудніше із серця. Та що робити. Дала слово за першого вийти заміж: для покою матері треба все перенести… Скріплю серце своє, перестану журитись, осушу сльози свої – і буду весела. Женихи, яким я одказала, в другий раз не прив’яжуться. Возному так одрізала, що мусить одчепитись…»

УЧИТЕЛЬ. Возному невтямки, що Наталка любить такого чоловіка,  котрого, може,  вже й кістки погнили. А це тільки доводить силу і вірність коханню.

Та не минула лиха година Наталку. Сватається возний, вона подала рушники. У возного рука пов’язана шовковою хусткою, у виборного через плече старостинський рушник. І ось з’являється Петро.

Які ж Наталчині дії? У розпачі вона хоче щось собі заподіяти? Не певна, не має надії на краще?

УЧНІ. Зустрівшись з  Петром, Наталка твердо заявляє: «Недовго з возним розв’язатися:  не хочу, не піду, та й кінці в воду! …Коли ти прийшов, то він мусить одступитися».

УЧИТЕЛЬ. А що було далі, ми наразі побачимо.

Перегляд уривку фільму «Наталка Полтавка» (1978).

Режисер Родіон Єфіменко.

УЧИТЕЛЬ. Що, на вашу думку, допомогло Наталці в боротьбі за своє щастя?

УЧНІ. У боротьбі за своє щастя вона не вдається до якихось витівок. Методи її боротьби  цілком витікають з її характеру: рішуча, смілива, вона прямо й відверто заявляє про своє небажання зв’язати долю з нелюбом. Навіть тоді, коли не тільки мати проти  неї, а й сам Петро відступається, Наталка не складає зброї. Вона не побоялася зламати «узаконений порядок». Микола , захоплюючись її сміливістю, вигукує:

«От дівка, що і на краю пропасті не тільки не здригнулась, но і другого піддержує».

Характеристика Наталки за допомогою пісень.

Прослуховування пісень, які виконує Наталка.

(З»ясування того, як доповнює образ пісня;  які засоби використовує музика для творення образу; чи втратив би образ, якби не пісні, вкладені в його уста автором.)

ПЛАН ХАРАКТЕРИСТИКИ

1. Наталка як уособлення кращих рис української жінки.

2. Риси характеру: працьовитість, доброта ,ввічливість, чесність, розум і кмітливість, чемність, душевна чистота.

3. Чуйне ставлення до матері, повага до старших.

4. Почуття людської гідності.

5. Вірність у коханні.

6. Сміливість і рішучість у боротьбі за своє щастя.

7. Привабливість образу дівчини.

3.  Міні-диспут. Після цієї розмови на уроці трохи подискутуємо.

– Чи  могла б Наталка бути щасливою з возним? Як ви оцінюєте її самопожертву заради матері?

(Питання спроектовані на екран)

IV. Підсумок уроку.

  1. Складання сенкану(виходячи з тексту і пісень)

 НАТАЛКА

Добра, рішуча.

Чекає, відмовляє, жертвує.

Рішуче бореться за своє щастя.

ВІРНІСТЬ

2. Метод «Прес».

– Уявіть, що після закінчення уроку до вас підійшов кореспондент і попросив дати інтерв’ю. Висловіть свою думку, поясніть, чому ви так вважаєте, наведіть аргументи, підсумуйте сказане.

(Питання на екрані)

– Чи може Наталка бути ідеалом сучасної української дівчини?

– Любов возного – почуття щире чи корисливе?

3.  Слово вчителя літератури.

– Наталка  – перший правдивий образ дівчини в українській літературі. Цей образ багато років причаровував і причаровує людей пошаною до матері, до старших, своєю працелюбністю, дівочою чистотою, скромністю, відданістю великому коханню.

Слово вчителя музики.

Образ Наталки – гімн  великому коханню, і цей образ буде приваблювати ще не одне покоління. І не малу роль в цьому зіграли пісні, які доповнюють образ, характеризують за допомогою мелодики.  Мені хотілося б побажати нашим  дівчатам та юнакам наслідувати це велике чисте почуття.

V. Оцінювання учнів.

VІ. Домашнє завдання:

  1. Дати письмову відповідь на  одне з питань:

– Як п’єса допомогла мені зрозуміти, що таке  щастя?

– Чому, на вашу думку, закінчення твору є щасливим?

2. Виписати цитати до характеристики образу дівчини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Філологічна скарбничка | Додав: Нюся
Переглядів: 2060 | Завантажень: 24 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0

Меню сайту

Категорії розділу

Вхід на сайт

Пошук

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0